Партія "Слуга народу": історія створення, програма і результати на виборах
За короткий час "Слуга народу" пройшла складний шлях – від шаленої популярності до розчарування, від розгромних перемог у 2019 році до невдач у 2020-му.
Що відомо про партію "Слуга народу": історія створення, лідери, програма та скандали, – читайте в матеріалі сайту 24 каналу.
Читайте також Провал "слуг народу" на виборах: чому пропрезидентська партія не повторила успіх
Історія створення партії
Партія "Слуга народу" була зареєстрована ще 13 квітня 2016 року під назвою – "Партія рішучих змін". Перейменування та передача прав власності відбулися наприкінці 2017 року. Очільником новоспеченої віртуальної політичної сили став Іван Баканов – друг дитинства Володимира Зеленського, один з керівників студії "Квартал 95" та майбутній голова СБУ.
Влітку-2018 про партію стало відомо широкому загалу, а з осені її активно почали піарити. Велику роль в популярності політсили зіграв однойменний серіал, який виходив на телеканалі "1+1" у 2015-2019 роках.
Рекламний ролік партії "Слуга Народу": дивіться відео
Як запевняв Володимир Зеленський, напередодні президентських виборів "невідомі" вирішили зареєструвати партію під назвою "Слуга народу", яка вже чітко асоціювалася з діяльністю "Кварталу" та серіалу. За словами чинного президента, таке рішення було радше юридичним нюансом, аніж політичним проєктом. Однак історія із захистом бренду швидко змінила вектор, і вже 21 січня 2019 року "Слуга народу" висунула Зеленського кандидатом в Президенти, а також оголосила про те, що братиме участь на виборах до Верховної Ради.
У другому турі президентських виборів 2019 року Володимир Зеленський здобув впевнену перемогу, обійшовши тодышнього Президента України Петра Порошенка. За кілька місяців аналогічного успіху домоглася й політсила Президента. Успіх на парламентських виборах дозволив "Слугам народу" вперше в історії Незалежної України сформувати монобільшість у Верховній Раді.
При цьому, що це за політсила, яка в неї ідеологія та цінності, не знали ані її фундатори, ані сам Зеленський. Власне, з того часу не змінилося практично нічого. Партія "Слуга народу" існує, але не знає, яка в неї ідеологія, крім тої, щоб бути типовою “партією влади”.
Лідери партії
У травні 2019 року на пресконференції партії було оголошено про рішення висунути главою "Слуги народу" Дмитра Разумкова. Він був речником Зе-команди у ході президентської кампанії й фактично єдиним впізнаваним політиком, крім самого Зеленського.
Цікаво Від влади Коломойського – до груп Разумкова і Тищенка: як за рік змінилася "Слуга народу"
Після парламентських виборів Разумкова було обрано спікером Верховної Ради. 10 листопада 2019 року політик озвучив рішення про складення повноважень лідера партії. У своєму виступі Разумков додав, що для повторення результатів президентських та парламентських виборів важливо створити партійну структуру, чим повинні зайнятися нові керівники партії. Таким чином, Разумков визнав, що українці на виборах проголосували за віртуальну партію.
Олександр Корнієнко – голова політсили / Преслужба партії "Слуга народу"
Новим лідером партії став колишній бард та піарник Олександр Корнієнко. Саме він з осені 2019 року займається налагодженням представництва на обласному рівні, регіональними командами у кожному район та забезпечує комунікацію з населенням перед виборами. Щоправда, частіше потрапляє у скандали (наприклад, миколаївська історія з "корабельною сосною").
На з'їзді партії Корнієнко закцентував увагу на трьох основних пріоритетах до 2023 року:
Перше – це якісна зміна політики на місцевому рівні, друге – це якісно новий підхід до партійного будівництва і третій – перетворення партії в центр ухвалення головних політичних рішень в країні та підготовки нової політичної еліти для України.
Також Корнієнко заявив, що партія має бути "сексуальною", але, схоже, вклав у ці слова свій власний зміст.
Ідеологія та цінності партії
Після переобрання лідера "Слуги народу", партія оголосила про зміну офіційної ідеології – замість модного лібертаріанства, з яким політична сила здобула перемогу на президентських виборах, Корнієнко запропонував дотримуватися приписів вигаданого ним терміну – "креативного українського центризму".
Така ідеологія, на думку політика, стане вдалим інструментом для виконання програми партії та побудови української держави. На переконання Корнієнка, обрана модель заперечує будь-які політичні крайнощі та прояви радикалізму.
Заявлене далеко не завжди втілювалось у реальність: у 2020 році монобільшість практично перестала існувати – через низку скандалів фракцію залишило чимало депутатів, також "Слуги" опинилися під впливом олігархів (Ахметова, Коломойського тощо). На місцевих виборах-2020 партія стикнулась з кадровим дефіцитом, а також браком фінансування, тому у деяких областях партійну франшизу перекупили тамтешні "князьки".
До теми Коли Рада ухвалить закон про референдум: що кажуть у "Слузі народу"
Програма партії
Лідер партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко зазначив, що за кожним кандидатом на місцевих виборах стоятиме своя унікальна програма, оскільки кожний регіон розвивається по-своєму. Однак навіть попри відмінності міст та територіальних громад, програми партії будуть об'єднанні "однією спільною рамкою".
Серед загальних положень партії, які ймовірно, й стануть центральними тезами програми місцевих кандидатів:
оновлена та відповідальна влада;
знищення системної корупції;
забезпечення ініціатив Президента, спрямованих на відновлення територіальної цілісності та державного суверенітету України;
перезавантаження судової системи та реформування правоохоронних органів;
створення сприятливих умов для ведення бізнесу;
реформування соціальної сфери;
запровадження державної стратегії оптимізації житлово-комунальних тарифів шляхом демонополізації енергетичних ринків, збільшення власного видобутку енергоресурсів та усунення корупційної складової в тарифоутворенні;
покращення інфраструктури та захист довкілля;
доступна медицина та оптимізована система науки та освіти.
Місцеві вибори-2020
На місцевих виборах партія "Слуга народу", за даними ЦВК, завела до рад різних рівнів найбільше депутатів 6657 – це 15,84% загалом по Україні. Але, якщо користуватися військовою термінологією, ця численна армія – "розпорошена і практично не має офіцерського складу", а тому не є потужною бойовою одиницею. Багато експертів зазначають, що "Слуга народу" – як партія влади, попри перше місце за кількістю мандатів, в цілому невдало провела вибори-2020. І деякі лідери політсили визнали невдачу.
Про що, власне, мова? По-перше, "Слуга народу" змогла виграти вибори до облрад лише в чотирьох областях – Дніпропетровській, Чернівецькій, Житомирській і Сумській. (Також по 4 перемоги в "ЄС" і ОПЗЖ.) Але ще сумніша ситуація у міських радах обласних центрів – у "слуг" жодного першого місця! Це по-друге. Ну і, по-третє – жоден представник партії не спромігся стати мером обласного центру. Ось така сумна статистика, яка пояснює, чому результат "Слуги народу" можна вважати невдалим.
В актив партії можна занести хіба що мерські перемоги у великих районних центрах, таких як – Ізмаїл, Сміла, Нова Каховка, Ізюм… Але, погодьтеся, це слабка втіха для президентської політсили.