Що собою представляє "Партія Шарія", яка її ідеологія і програма, звідки йде фінансування – читайте на сайті 24 каналу.
Актуально! "Партію Шарія" хочуть заборонити в Україні: до суду звернувся Шарій
Історія створення і участь у виборах
Юридично політична сила, на основі якої було створено "Партію Шарія", зареєстрована в 2015 році під назвою "Об’єднана Україна".
На сайті "Партії Шарія" вказано, що до лав партії входить понад 230 тисячі осіб (з маніпулятивною приміткою, що цифра змінюється кожні 5 хвилин), а сам блогер розповідає, що його політсила налічує 24 обласні та 53 опорні штаби в Україні. Інші дані подає Єдиний державний реєстр, який зафіксував 16 обласних та 1 міську організацію в Києві.
Парламентські вибори-2019
Перед парламентськими виборами 2019 року скандальний блогер Анатолій Шарій запитав у підписників думку щодо формування власної політичної сили. А через кілька днів заявив про реєстрацію нової партії. Новостворене об’єднання очолила журналістка Антоніна Бєлоглазова. Партія нараховувала всього 30 кандидатів. Самому Шарію було відмовлено в реєстрації, оскільки він проживає за кордоном з 2012 року.
Передвиборча агітація Шарія супроводжувалася акціями, мітингами, скандалами та побиттям прихильників блогера. Постійна увага до партії забезпечила політсилі 2,2% голосів на парламентських виборах.
Після повідомлення Бєлоглазової про вихід з редакції ресурсу Шарій.net, головою партії стала дружина Шарія – Ольга Бондаренко. В Єдиному реєстрі громадських формувань зазначено, що до керівництва політичної сили входять Ольга Бондаренко та Олександр В’юник. Останній керував низкою підприємств, працював у Мінтрансі та секретаріаті Президента України Віктора Ющенка.
Політичні опоненти регулярно ламають палатки "Партії Шарія" / Фото: Правий сектор / Харківщина/Facebook
Місцеві вибори-2020
На місцевих виборах-2020 "Партія Шарія" вважалася "темною конячкою", від якої можна було чекати будь-якого результату. Соціологічні опитування давали їй різні показники – від 5-6% до 1-2% голосів загалом по Україні. При цьому політсилу активно "розкручували" медіа Віктора Медведчука і багато телеграм-каналів, у тому числі – російських.
Самі "шаріївці" продовжували свою апробовано тактику хайпу та епатажу. Так, у деяких агітаційних матеріалах партії карта України була зображена без окупованого Росією Криму. Політологи одразу зазначили, що це, скоріше за все, не помилка, а спалнована зухвала акція, спрямована на прокремлівський електорат, на який, у першу чергу, орієнтувалася "Партія Шарія". Крім того, політсила намагалася перетягнути на свій бік частину виборців, які розчарувалися в ОПЗЖ і партії "Слуга народу".
Але вибори показали: незважаючи на щедрий піар, активний хайп і оптимістичні прогнози, "Партія Шарія" має слабку підтримку серед українців. Її представники змогли отримати депутатські мандати лише у кількох ключових міськрадах – Одеси, де за політсилу проголосували 6,82% виборців, Харкова (6,56%), Миколаєва (6,4%), Краматорська (5,91%) і Запоріжжя (5,27%). В партії заявили, що задоволені результатами. Але після виборів медіа і тегерам-канали, які підтримували Шарія і компанію, дивним чином втратили до них інтерес.
Ідеологія та мета партії
На офіційних сторінках "Партії Шарія" зазначено, що в основу ідеології покладено лібертаріанство, а соціальною основою політсили є середній клас.
Партія вказує, що метою їх діяльності є сприяння утвердженню принципів демократії та вільне висловлення своєї громадянської позиції. Однак на практиці часто таке позиціонування, як свідчить розслідування BIHUS Info, розходиться з висловлюваннями самого Шарія та його команди.
Лідери партії
Очільником партії зазначена дружина Анатолія Шарія – Ольга Бондаренко. Разом з нею до керівництва політсили, як зазначалося вище, входить Олександр В’юник.
Раніше партію очолювала журналістка видання Шарій.net Антоніна Бєлоглазова.
Автопробіг на підтримку "Партії Шарія" / Фото: пресслужба партії
Програма
В основу програми "Партії Шарія" закладено ідею про оновлення владного апарату.
Це, на думку політсли, можливо шляхом:
- підвищення рівня освіти;
- підтримки творчої молоді;
- підвищення рівня управлінської освіти молоді;
- відстоювання та захист інтересів молодого населення;
- підтримка культури та підприємництва.
Також партія виступає за вдосконалення і внесення змін до системи оподаткування (зниження податку на прибуток, можливість впровадження нефіксованого ПДВ та запровадження європейської системи кредитування).
Свій курс "Партія Шарія" пропонує щодо приватизації – зокрема, передати під приватизацію неліквідні підприємства, які приносять збитки, та зберегти державну монополію на: надра, землю, тютюн, алкоголь, транспорт, оборонну промисловість, газ, нафту, порти та злітно-посадкові смуги.