Політична партія "Сила і честь" стала відомою широкому загалу в 2019 році. Тоді виявилось, що у кандидата в президенти Ігоря Смешка є не лише товариш-піарник Дмитро Гордон, але й власна політсила. Ба більше – вона має довгу історії партійного будівництва та власний погляд на реформування системи державного управління.

Про діяльність партії "Сила і честь", її програму, ідеологію, а також про гучні скандали – читайте в матеріалі сайту 24 каналу.

Читайте також Що відомо про кандидата у мери Києва Ігоря Смешка

Історія створення

Політична партія зареєстрована в грудні 2004 року. У 2009-му її очолив колишній голова СБУ часів президента Кучми – Ігор Смешко.

Основу партії склали впливові пенсіонери-силовики, а також декілька чинних чиновників. Крім Смешка це генерал Олександр Кіхтенко, що нетривалий час був головою Донецької ОДА в 2014 році.

Більшу частину свого життя "Сила й честь" була чимось на кшталт клубу для обговорення, партія не наважувалась брати участь у виборах, пояснюючи це браком фінансування.

В 2010 році партія спробувала сили на місцевих виборах й навіть делегували двох депутатів до Чернігівської облради. Тривалий час це був найвищий успіх політсили.

На парламентських виборах 2014 року "Сила й честь" набрала мізерні 0,08% голосів й на певний час зникла з політичної арени. На місцевих виборах-2015 представники партії здобули 4 депутатські мандати, але зобов'язані успіхом були швидше собі, ніж політичній силі, до якої були приписані.

Ефект Гордона

Популярність партії та її лідера стрімко зросли напередодні президентських виборів 2019 року. Не останню роль в передвиборчій агітації відіграв журналіст Дмитро Гордон, який спершу публічно підтримував Ігоря Смешка, а на парламентських виборах очолив передвиборчий штаб політсили. Також Смешка та його партію активно піарили телеканали з орбіти Віктора Медведчука – 112 Україна, ZIK та інші.


Дмитро Гордон й Ігор Смешко / Фото korupciya.com

Медійна підтримка кандидата пішла йому на користь – Смешко без зайвих зусиль здобув 6,04% голосів і став однією з сенсацій першого туру. Втім, монетизувати цей успіх "Сила і честь" не змогла. Після президентських виборів всередині партії стався розкол. Причиною став список "Сили і честі", який, як заявляли члени партії, формувався "в ручному режимі". Як наслідок, була проведена партійна чистка, і з формулюванням "за спробу розколу і дискредитацію" з політсили вигнали заступника лідера – генерала Олександра Кіхтенка та кількох керівників регіональних відділень.

"Сила і честь" на виборах-2020

На місцевих виборах-2020 партія робила ставку на прохід у Київраду, чому мав посприяти особистий рейтинг Смешка, який для додаткового інформшуму пішов у мери Києва.

Рекламна кампанія партії була доволі скромною. Серед головних фішок – "смешкомобіль", а також білборди, написи на яких легко вводили в оману. Тим не менше, "Сила і честь" будувала амбітні плани, а деякі соціологічні опитування давали їй більше 5%, що дозволяло сформувати свою фракцію в міськраді.


"Смешкомобіль" – одна з фішок кампанї-2020 / Фото пресслужба партії "Сила і честь"

Та не судилося. На виборах мера Смешко зібрав 22 418 голосів киян (близько 4%) та посів лише сьоме місце, а його партія набрала ще менще (3,31%) і в Київраду не потрапила.

Ідеологія партії

Партія "Сила і Честь" визначає себе неоконсерваторами. До лав політсили входять конституційні демократи, які насамперед відстоюють верховенство права і Конституції. "Сила і честь" декларує "західний вибір" та курс на вступ України до НАТО.

Лідери партії

Голова партії "Сила і Честь" – український військовий та ексголова Служби безпеки України Ігор Смешко.

Перший заступник голови партії – генерал-лейтенант і доктор юридичних наук Володимир Тимошенко, другий заступник – полковник Олександр Хоренженко.

Також у проводі інші статусні військові пенсіонери.


Кумедна реклама – прикмета виборчої кампанії-2020 / Фото соцмережі

Програма

У програмі партії "Сила і честь" зазначено, що "Україна потребує фундаментальних змін задля забезпечення належного балансу між повноваженнями органів державної влади".

Тому серед основних кроків партії:

  • ліквідація конституційного конфлікту політичних інтересів між посадами Президента і Прем'єр-міністра;
  • створення двопалатного парламенту;
  • започаткування адміністративно-територіальної реформи України;
  • впровадження системи соціальних ліфтів для кар'єрного зростання;
  • демонополізація, деолігархізація, деофшоризація, дерегуляція та детінізація економічних відносин для зміцнення внутрішнього ринку та відновлення соціальної справедливості;
  • проведення ефективної земельної реформи та започаткування ринку землі — модернізацію і створення нової транспортної інфраструктури, включаючи сухопутний, повітряний, морський і річковий шляхи сполучення;
  • запровадження реальних реформ у Збройних Силах України із нарощуванням бойової та оперативної здатності;
  • боротьба з корупцією;
  • ініціювання розробки державної екологічної програми "Чиста вода, чисте повітря, чисте довкілля".
  • зосередження на реалізації євро- і євроатлантичного інтеграційного курсу, а також формування нової концепції відносин із РФ, спрямованої на припинення бойових дій на Сході України.