Найчастіші порушення

Найчастіше правоохоронці фіксують випадки фотографування бюлетенів та недостатню кількість скриньок для бюлетенів, повідомляє АСС.

До слова У Чернівцях стартував другий тур місцевих виборів

  • На одній з дільниць виборець фільмував, коли отримував бюлетень та заповнював його у кабінці. На зауваження спостерігачів чоловік не відреагував, проте коли правоохоронці переглянули відео, виявили, що факту порушення таємниці голосування не було.
  • На іншій дільниці жінка сфотографувала бюлетень перед тим, як скинути його у скриньку і швидко втекла.
  • На дільниці жінка поставила галочку та сфотографувала бюлетень, не зайшовши у кабінку. Потім попросила зазнімкувати її біля скриньки.
  • Є випадки, коли виборці фотографували пустий бюлетень.
  • Крім того, спостерігачі зафіксували недостатню кількість скриньок на 15 виборчих дільницях.

Дивіться відео фотографування бюлетеня на виборчій дільниці:

Що кажуть у поліції

Буковинські правоохоронці повідомили, що отримали 9 повідомлень, пов'язаних із виборами. Наразі відкрили 2 кримінальних провадження, 7 повідомлень ще перевіряють. Справи пов'язані із порушеннями членів виборчих комісій.

  • Зокрема, на одній з дільниць члени комісії підписали протокол про підрахунок голосів задовго до оприлюднення результатів виборів.
  • На іншій – дали 2 бюлетені одній людині.

Яке порушення було першим

Порушення на виборчій дільниці зафіксували спостерігачі громадянської мережі ОПОРА, які звернулися з повідомленням у поліцію.

Інцидент трапився на виборчій дільниці №730470 – у Чернівецькому професійному ліцеї сфери послуг. Члени виборчої комісії вписали свої прізвища в протокол підрахунку голосів і підписали його.

Чому це вважається порушенням

Проблема в тому, що за українським законодавством заборонено підписувати незаповнені протоколи. Своїми підписами члени комісії фактично підтверджують, що кількість голосів у протоколі відповідає їхньому підрахунку на дільниці.

Якщо спостерігачі вже підписали протокол, коли він незаповнений, то будь-хто, у кого є доступ до документа, може вписати туди будь-які цифри.

Працівники поліції прибули на виборчу дільницю, опитали спостерігачів і членів комісії та внесли дані до єдиного реєстру розслідувань. За таке порушення членам комісії може загрожувати від 2 до 6 років за ґратами.

порушення на виборах мера Чернівців
У Чернівцях члени комісії завчасно підписали протокол / Фото ОПОРА