Що обіцяла "Європейська Солідарність" своїм виборцям, яку ідеологію та цінності вона декларує, а також коротко про історію партії – читайте у матеріалі 24 каналу.
Зверніть увагу! Порошенко, Тимошенко й Медведчук: яких політиків українці асоціюють з корупцією
Історія створення партії
"Європейська Солідарність" (скорочено "ЄС") – партія, що за історію свого існування, зазнала численних переіменувань, а востаннє змінила назву після переконливого програшу Порошенком виборів весною 2019 року – із БПП (Блок Петра Порошенка).
Ця українська політична партія декларує праве спрямування, і формально була зареєстрована ще 5 травня 2000 року. В той час молодий Петро Порошенко вперше став депутатом Верховної Ради, а під купол парламенту він потрапив за списком СДПУ(о) разом із Медведчуком, Суркісом та іншими "видатними постатями" епохи.
До 2001 року формальним керівником "Солідарності" був був Михайло Антонюк. Але згодом лідером обрали Петра Порошенка, який розійшовся із "СДеками" і вирішив будувати власний політичний проєкт. За його ініціативи невдовзі партія долучилася до виборчого блоку Віктора Ющенка "Наша Україна", який на той час виглядав дуже перспективною фігурою, і згодом став Президентом України. Порошенко, як "стейк-холдер" перемоги "Помаранчевої революції" претендував на посаду прем'єра, але отримав "лише" крісло секретаря РНБО (Ради національної безпеки і оборони). "Жирніша" посада прем’єра тоді дісталася Юлії Тимошенко, з якою у Порошенка був перманентний гострий конфлікт.
Під час роботи Порошенка на посаді міністра в уряді Миколи Азарова аж до 2013 року партію очолював депутат фракції "Батьківщина", давній соратник, кум і менеджер порошенківського 5 каналу Юрій Стець.
"Друге дихання" політсила отримала після Революції Гідності та перемоги Петра Порошенка на президентських виборах 2014 року. Тоді політсилу вигідно переіменували в "Блок Петра Порошенка "Солідарність" (скорочено БПП). Під таким брендом партія на хвилі успіху пройшла до парламенту, набравши найбільше голосів. Але за кілька років президентства Порошенка від попередніх показників популярності майже нічого не залишилося. І тому для виборчої кампанії 2019 року партія мусила знову змінити назву – тепер на більш модну, трендову "Європейська Солідарність".
На з’їзді партії, перед черговими місцевими виборами 2020 року, Петро Порошенко заявляв про амбітні плани сформувати потужні фракції "Європейської Солідарності" в усіх облрадах. Якщо у 2014 році трендом парламентських виборів було включення у виборчі списки партії (окрім "любих друзів", звичайно) ветеранів і добровольців російсько-української війни, то під час заходу у 2020 році було оголошено про приєднання до команди "ЄС" колишніх політв’язнів Кремля – Романа Сущенка та Володимира Балуха, ексдепутата Леоніда Ємця та директора Одеського художнього музею Олександра Ройтбурда.
У "Європейській Солідарності" кажуть, що так вони прямують у Європу / Фото пресслужби партії
Ідеологія та цінності партії
В Україні зв’язок між декларованою ідеологією та реальною політикою завжди був дуже умовний. Так, за першою версією партії "Солідарність" була закріплена соціал-демократична ідеологія (і це не дивно, бо сам Порошенко "був родом" із СДПУ(о), тоді ця ідеологія була у тренді). Сьогодні задекларована програма "ЄС" – правоцентристська.
"ЄСівці" кажуть, що загальною ідеологією партії є християнська демократія, консерватизм і пан'європеїзм.
Серед декларованих цінностей партії:
- гідність – усвідомлення суспільством цінності кожної людини та вимогливе ставлення кожної людини до самої себе;
- патріотизм – готовність поставити інтереси країни над власними інтересами;
- відповідальність – осмислення власного обов’язку, необхідності та результатів власних дій;
- демократія – право і відповідальність обирати на чесних виборах підзвітну громадянам владу;
- справедливість – рівність умов для реалізації творчих, політичних, підприємницьких прагнень громадян України.
Лідери партії
Керівними органами партії є: з’їзд партії, центральна рада та президія центральної ради. Лідери організації – голова партії та керівник секретаріату в межах статутних повноважень. Голова партії обирається Центральною радою терміном на 5 років з правом переобрання.
На місцеві вибори 2020 року партія висувається висунулася під лідерством Петра Порошенка, а керівником секретаріату призначили Максима Саврасова.
Новим (не дуже "європейським") трендом 2020 року стало залучення близьких родичів у виборчі списки до місцевих рад. Так, список "Європейської Солідарності" на вибори до Київради очолила Марина Порошенко – дружина 5-го президента України. Проте, зі списків зникли "колишні любі друзі" – бізнес партнери Порошенка, які скомпрометували себе низкою корупційних скандалів за часів його президентства.
З'їзд партії "Європейська Солідарність"
До теми На Харківщині підпалили авто кандидата до облради від "ЄС": фото
Програма партії
В політичній програмі партії задекларовано "європейський шлях розвитку України". "ЄС" переконує, що приклад регіонам "має показати Київ". Тому оголошеною метою діяльності є "побудова міста за європейськими стандартами: з розвиненою інфраструктурою, транспортом, зрозумілими правилами введення бізнесу, доступними умовами для освіти та збереження здоров’я містян".
Серед інших задекларованих пріоритетів "ЄС" у Києві є:
- підтримка малого та середнього бізнесу, стимулювання розвитку економіки та створення нових робочих місць;
- вирішення проблем із заторами та побудова транспортної інфраструктури;
- заборона хаотичної забудови міста;
- надання кваліфікованої медичної допомоги, зокрема під час пандемії коронавірусу;
- стимулювання розвитку освіти європейського рівня, подальше впровадження інклюзивного навчання в освітніх закладах;
- впровадження в столиці чесного урядування та постійна взаємодія депутатів Києвради з громадою міста
- підвищення рівня безпеки кожного киянина та боротьба з вуличною злочинністю.
- розв’язання екологічних проблем Києва: вирішення питань чистої води та повітря, збереження зелених зон та парків;
- розвиток столиці як культурно-мистецького та креативного центру України.
Місцеві вибори-2020
25 жовтня на місцевих виборах партія "Європейська Солідарність" показала результат, який, в цілому, прогнозувався і "відповідає" попереднім соцопитуванням.
Так, "ЄС" досить впевнено перемогла у своєму нині базовому регіоні – на Львівщині. На виборах до Львівської облради партія набрала 30,82%, а до Львівської міськради – 31,25%. Також "Європейська Солідарність" очікувано показала перший результат на виборах до Тернопільської облради – 22,55% і другий – до Тернопільської міськради – 17%.
У перегонах до міськради Києва "ЄС" також перемогла (20,52%), але лише мінімально випередивши УДАР Віталія Кличка (19,98%,).
В той же час Порошенко і компанія провалилися на мерських виборах, хоча й тут будували амбіційні плани. Єдиний обласний центр, де виграв представник "ЄС" – місто Рівне. Там Олександр Третяк у другому турі обійшов лідера партії "Рівне разом" Віктора Шакирзяна, хоча в першому турі поступився йому. А от у Львові така спроба "обгону" не увінчалася успіхом – Олег Синютка суттєво програв чинному меру Андрію Садовому – 37,75% (84 277 голосів) проти 62,25% (143 466).