Які порушення виявили під час голосування 22 листопада: фото, відео
В Україні 22 листопада відбулися другі тури виборів мерів міст. Зокрема, міських голів обирали у 7 обласних і 4 районних центрах. Про порушення, які зафіксували під час голосування, читайте у матеріалі 24 каналу.
22 листопада голосували у Дрогобичі, Нікополі, Полтаві, Бердянську, Слов'янську, Дніпрі, Ужгороді, Львові, Черкасах, Миколаєві та Рівному. Голосування розпочалося вчасно, однак не без порушень, повідомляє 24 канал.
До теми Як пройшли місцеві вибори 22 листопада в Україні: головне – фото, відео
Порушення на місцевих виборах
Підкуп виборців
- Дніпро
За даними Комітету виборців України, напередодні виборів у Дніпрі створили вайбер-групу "Підробіток вибори у Дніпрі". Там людям пропонували 1,5 тисячі гривень за їхній голос. Натомість виборці мали залишити свої паспортні дані. У день виборів, 22 листопада, кількість учасників групи становила майже 25 тисяч осіб.
Агітація у день голосування
- Дніпро
У Дніпрі, інформує ЧЕСНО, на одному з великих екранів, демонстрували відео зі слоганом одного з кандидатів у мери. Мовиться, про чинного мера Бориса Філатова.
Інші порушення в Дніпрі
За даними громадянської мережі "ОПОРА", члени однієї з ДВК у Дніпрі близько 22:00 22 листопада вже отримали протокол про підрахунок голосів виборців. Натомість у протоколі зазначили іншу дату – 23 листопада.
Станом на 20:00 22 листопада до поліції Дніпропетровської області надійшли 206 заяв і повідомлень, пов'язаних із порушеннями виборчого законодавства. У підсумку правоохоронці відкрили 3 кримінальні провадження. За іншими фактами тривають перевірки та ухвалюють відповідні рішення.
Про які кримінальні порушення мовиться
- На одній із дільниць в Амур-Нижньодніпровському районі зникла печатка виборчої комісії. Поліція наразі розслідує інцидент і відкрила кримінальне провадження за статтею про фальсифікацію, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації.
- На виборчій дільниці у Новокодацькому районі Дніпра протокол про підрахунок голосів підписали до завершення голосування. Правоохоронці також відкрили провадження за статтею про фальсифікацію, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації.
- У Дніпрі відбувся ярмарок із агітацією за одного з кандидатів на посаду міського голови. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про підкуп виборця, учасника референдуму, члена виборчої комісії або комісії з референдуму.
- Львів
У Львові зафіксували білборди з певним гаслом і стилістикою. Схожу використовував для політичної реклами Олег Синютка.
Порушення заборони на агітацію / Фото Ростислава Абрамця, 24 канал
Хотів проголосувати проти всіх
- Ужгород
На одній з виборчих дільниць в Ужгороді близько 19:30 чоловік відмовлявся голосувати, бо у бюлетені не було позначки "проти всіх кандидатів". Виборець викликав поліцію, аби правоохоронці уточнили, як він має проголосувати.
Зрештою, чоловік проголосував вже о 20:40. Дільницю для інших виборців закрили вчасно – о 20:00.
Автобуси із сотнею молодиків
- Дрогобич
Біля одного з будинків у центрі міста спостерігачі побачили приблизно сотню молодиків. Вони приїхали на автобусах з львівською реєстрацією та представились журналістами.
Чоловіки пояснили правоохоронцям, що вони нібито планують охороняти виборчі дільниці та представились журналістами. У молодиків були посвідчення видання "Нова пора", зареєстрованого на Запоріжжі.
Дивіться відео з Дрогобича:
Спостерігачів не допускали на дільниці
- Миколаїв, Ужгород, Дніпро, Полтава
Спостерігача від ОПОРИ не впустили вранці на дільницю, отож він не міг спостерігати за підготовчим засіданням та відкриттям сейфу з бюлетенями. У приміщення ДВК спостерігач пройшов вже самостійно згодом.
Схожа ситуація була і в Миколаєві. На дільницю теж не пропустили спостерігача від ОПОРИ.
У Дніпрі члени ДВК проголосували за те, аби видалити спостерігача від ОПОРИ зі засідання. Все тому, що члени комісії забрали у жінки бюлетень, який та сфотографувала у кабінці. Виборчий документ члени ДВК не кинули в скриньку і не погасили. Через це спостерігач викликав поліцію, чим розізлив комісію.
У Полтаві охоронець ДВК також не допускав спостерігачів у приміщення.
У Полтаві спостерігачів не пропускають на дільницю: відео
Протокол підписали наперед
- Львів
У Львові деякі члени однієї з ДВК підписали протокол ще до завершення волевиявлення громадян та підрахунку голосів. Правоохоронці розпочали кримінальне провадження. Слідчі встановлюють усі обставини правопорушення, інформують у пресслужбі Нацполіції Львівщини.
СМС у день голосування
- Полтава
І виборцям, і членам комісій приходять повідомлення з закликом не йти на вибори. Начебто, на тих, хто отримав продуктові набори, чекає поліція. Відправник – Poltava.
Полтавські смс у день голосування / Фото ОПОРИ
Проблеми зі списками
- Львів
На ранковому засіданні секретар однієї з ДВК у Львові викреслила ручкою зі списком прізвища трьох виборців. Комісія отримала повідомлення з Держреєстру виборців про вилучення. Проте, згідно з законом, це мали зробити до 18:00 суботи.
Також на двох ДВК не вели протокол на ранковому засіданні.
Не вистачає скриньок та кабінок
- Рівне
На щонайменше 2 виборчих дільницях не вистачає кабінок та скриньок для голосування.
- Дніпро
А у Дніпрі кабінку для голосування розташували прямо біля вікна – це є порушенням, адже немає таємниці голосування. Те, як заповнюють бюлетені, можуть побачити з вулиці.
Кабінку розташували біля вікна / Фото ОПОРИ
- Львів та Дрогобич
Тут теж не вистачає кабінок та скриньок для голосування.
- Полтава
У Полтаві на одній з дільниць скриньки для голосування та кабінки розмістили у різних кімнатах. Отож виборцям, щоб проголосувати, потрібно зайти в одне приміщення, вийти з нього і аж тоді кинути бюлетень до урни.
Дивіться відео з Полтави:
Зверніть увагу Другий тур виборів мера в містах України: яка явка виборців
Порвані бюлетені
- Дніпро
Один з виборців порвав свій бюлетень та кинув до урни. Члени ДВК навіть не викликали поліцію, адже порушник пішов з дільниці непоміченим.
У Дніпрі порвали бюлетень / Фото ОПОРИ
- Львів
У Львові чоловік кинув до скриньки два бюлетені замість одного і покинув дільницю. Очевидці кажуть, що він кинув бюлетень замість зятя, що був з дитиною. За фактом порушення викликали поліцію та склали протокол.
Без паспорта – на вибори
- Львів
На кількох дільницях люди намагалися проголосувати за допомогою додатку "Дія". Замість паспорта вони показували членам комісії електронні документи.
- Слов'янськ
Пенсіонерка вирішила прийти на вибори без оригіналу паспорта. Натомість жінка принесла ксерокопію документа. Спостерігачка від одного з кандидатів запропонувала підвезти виборчиню додому. Коли їй вказали, що це порушення, вона запропонувала дати жінці гроші на таксі.
- Ужгород
Про спробу видати бюлетень виборцю без паспорта повідомили у спостерігачі й в Ужгороді. На місце події виїхали правоохоронці.
Захист від COVID-19 – понад усе
- Полтава
На одній з дільниць міста чоловік відмовився знімати маску для ідентифікації особи. Своє рішення виборець пояснив, що не хоче інфікуватись. Члени ДВК не знали, чи видавати бюлетень у такому випадку, отож зателефонували голові районної ТВК. У відповідь їм сказали діяти на свій розсуд. Бюлетень свідомому громадянину таки видали.
Одна кабінка – для хворих з ГРЗ та осіб з інвалідністю
- Бердянськ
Жахливе правопорушення виявили на одній з дільниць Бердянська. Там одну кабінку виділили водночас для осіб з ознаками респіраторного захворювання та людей з інвалідністю.
З температурою та інвалідністю – в одну кабінку / Фото ОПОРИ
У Бердянську також до однієї з ДВК прийшла жінка, яка представилась новою членкинею комісії – на заміну. Проте жодних документів вона при собі не мала. До роботи громадянку, звісно, не допустили.
Недбалість членів ДВК
- Слов'янськ
У Слов'янську заступник голови ДВК повідомив, що у сейфі немає печатки. Заяву прийняли правоохоронці. Вони намагались додзвонитись до голови комісії. Згодом виявилоcь, що вона залишила печатку у сусідньому кабінеті, принесла її, поклала у сейф та навіть тоді не опечатала його.
- Слов'янськ, Львів
Ще одним порушенням ДВК стала видача бюлетенів лише одним членом комісії. Такі випадки виявили у Львові та Слов'янську. Згідно з нормами Виборчого кодексу, за столом мають перебувати два члени ДВК.
Фото з бюлетенями
- Львів, Дніпро, Черкаси, Слов'янськ
Не відмовились від бажання сфотографувати бюлетень у кабінці виборці у Львові, Дніпрі, Черкасах та Слов'янську. Правопорушення помітили спостерігачі.
У Львові на порушника склали адмінпротокол, а от у Дніпрі та Слов'янську порушників просто відпустили – після того, як вони видалили світлини з телефонів.
У Черкасах викликали поліцію. Проте чоловіку, що не міг стриматись, аби не сфотографувати бюлетеня, таки вдалось покинути дільницю до того часу, як прибули правоохоронці.
У Львові чоловік зробив фото у кабінці для голосування / Фото "ОПОРИ".
Підвезення на дільниці
- Черкаси
Тут спостерігачі також зафіксували систематичне підвезення виборців до дільниць. Їх здійснюють одні й ті самі автівки. Це може свідчити про задіяння мереж "сіток" для підкупу виборців. Підвезення відбувається індивідуальними автомобілями: водій залишається за кермом, виборець йде голосувати, потім повертається в машину. За час спостереження таких візитів одних і тих самих автомобілів зафіксовано до 10 випадків.
Спостерігачі від Комітету виборців України вже звернулися стосовно ситуації до правоохоронців.
Цікаво, що йдеться про ті ж дільниці, де раніше було зафіксовано фотографування бюлетенів.
Дивіться відео з Черкас:
Дивіться відео з Дніпра:
- Рівне
На вулиці Фабричній поліцейським вдалося попередити підкуп виборців на користь одного з кандидатів на посаду мера. У підсумку вони відкрили відповідне кримінальне провадження. Про це повідомляє пресслужба Нацполіції у Рівненській області.
Правоохоронцям вдалося встановити співорганізатора – зловмисник пропонував виборцям певну суму. І за ці гроші ті мали проголосувати за конкретно визначеного кандидата. Аби отримати винагороду, виборець мав сфотографувати бюлетень.
Окрім цього, поліція Рівного зафіксувала ще 7 фактів фотографування бюлетенів. Причетних до протиправних дій осіб запросили до Рівненського відділу поліції для надання пояснень. Триває перевірка.
- Миколаїв
Поліцейські перевіряють повідомлення про безкоштовне таксі, яке перевезило виборців на дільниці в Інгульському районі. Правоохоронці кажуть, що відповідну інформацію вони дізналися з соцмереж. Там з'явилася публікація з аудіозаписом розмови нібито оператора таксі з клієнтами. Це повідомлення зареєстрували в журналі Єдиного обліку. Наразі триває встановлення всіх обставин події, її учасників, ймовірних організаторів і свідків.
Загалом станом на 16:00 поліцейські в Миколаєві зареєстрували 19 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства. За всіма отриманими даними тривають перевірки, за результатами яких будуть ухвалювати подальші процесуальні рішення.
Цікаво Що було головною проблемою голосування у 2 турі виборів: заява ОПОРИ
Що кажуть у поліції
З початку доби до Національної поліції надійшло 407 повідомлень, пов’язаних із порушеннями виборчого процесу. За ними розпочали 11 кримінальних проваджень та склали 10 адмінпротоколів.
Де зареєстрували найбільше порушень
- Дніпропетровська область – 206 порушень,
- Львівська – 46,
- Полтавська – 41,
- Рівненська – 34,
- Миколаївська – 26,
- Донецька – 15,
- Запорізька – 14,
- Закарпатська – 12,
- Черкаська – 11,
- Кіровоградська – 2.
Які порушення фіксували правоохоронці
- Фотографування виборчого бюлетеня або виборчої документації – 177,
- незаконна агітація – 36,
- підкуп виборців – 20,
- конфлікт – 13,
- знищення або псування бюлетеня або іншої виборчої документації – 12,
- фальсифікація виборчих документів – 8,
- незаконне опитування – 4,
- конфлікти між членами ТВК (ДВК) – 3,
- спроба або винесення виборчого бюлетеня – 3.
Які кримінальні провадження відкрила поліція
- Фальсифікація, підроблення, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації – 5 (3 – у Львівській та 2 – у Дніпропетровській областях).
- Підкуп виборця – 2 (по 1 – у Дніпропетровській та Рівненській областях).
- Незаконне використання виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування - 1 (у Закарпатській області).
- Порушення таємниці голосування – 1 (у Дніпропетровській області).
- Хуліганство – 1 (у Полтавській області).
- Підроблення документів, печаток, штампів та бланків – 1 (у Львівській області).
Головне про місцеві вибори 22 листопада
- 22 листопада голосували у Дрогобичі, Нікополі, Полтаві, Бердянську, Слов'янську, Дніпрі, Ужгороді, Львові, Черкасах, Миколаєві та Рівному.
- У другий тур вийшли 2 кандидати, яких підтримали найбільше виборців. Аби перемогти, кандидат теж має отримати більшість голосів, проте вже не обов'язково, щоб їх було понад 50%, як це було у першому турі.
- Кожному виборцю видавали бюлетень із двома кандидатами. Людині потрібно було лише поставити галочку або плюсик у пустому квадратику навпроти кандидата, якого він підтримує.
- Зауважимо, цього року другий тур пройшов лише у містах з населенням у понад 75 тисяч людей.