Ковід-дисидент з Черкас, що кинув виклик Зеленському: хто такий Анатолій Бондаренко

4 ноября 2020, 17:51

Навесні 2020 Анатолій Бондаренко став найвідомішим українським ковід-дисидентом, кинув виклик президенту України, став символом децентралізації; влітку він кілька разів змінив політичну орієнтацію, а восени бореться за крісло міського голови на виборах.

В місті на Дніпрі у другому турі чинний мер Черкас змагатиметься з представником "Голосу". Хто такий Анатолій Бондаренко, чому він вирішив кинути виклик президенту, що зі слів Зеленського про "бандита" правда, а ще – скільки політичних сил він поміняв за спекотне літо-2020 – читайте у матеріалі сайту 24 каналу.

Читайте також Вибори мера Черкас – хто пройшов до другого туру

Біографія Анатолія Бондаренка

Анатолій Бондаренко народився 1974 року на Черкащині. В армії служив у розвідувальній роті. Після демобілізації пішов працювати на склад будівельних матеріалів товарознавцем у рідному смт Лисянка. Для початку 90-х це було доволі непогано. Згодом Бондаренко міняє бізнес на вищі матерії – починає працювати у місцевому будинку культури, поступово пориває у громадську діяльність та стає досить відомим активістом.

Набутий досвід та зв'язки відкривають молодому активісту шлях до політики. У 2002 році Анатолій Бондаренко обирається головою селищної ради рідного райцентру, а з 2005 року – районної держадміністрації. Втім, вже у 2006 Бондаренко йде з державної служби й повертається у бізнес. Паралельно ексчиновник обирається до Черкаської облради від БЮТу.

До теми Анатолій Бондаренко: що відомо про мера Черкас, його політичне минуле та улюблений Mercedes

У 2007 році колишнього сільського голову, який лише за два роки до цього отримав вищу освіту, призначають заступником генерального директора одного з найпотужніших українських агрохолдингів – "Нібулон". Офіційна біографія політика ніяк не пояснює такий кар'єрний стрибок Бондаренка, також не повідомляється, чому за три роки він залишає престижну посаду та стає ФОПом.

Анатолій Бондаренко зі своєю великою родиною / Фото з офіційної сторінки політика на фейсбуці

У березні 2010 Анатолій Бондаренко очолює черкаську обласну організацію партії Юлії Тимошенко "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", представляє партію в облраді. Він налагодив партійну роботу, створив розгалужену мережу та забезпечив партії Тимошенко високі показники.

Також Анатолій Бондаренко був одним із лідерів місцевого Майдану у дні Революції Гідності.

Читайте також Мер Вінниці Сергій Моргунов: що відомо про праву руку Гройсмана

У 2012 і 2012 двічі балотується та двічі програє на виборах до Ради на 199 мажоритарному окрузі. Втім, у 2014 році Бондаренко все ж до парламенту потрапляє – він отримав статус помічника народного депутата Верховної Ради восьмого скликання Олексія Рябчина та у цій якості в 2015 році балотується у мери Черкас.

Мер Черкас і скандали

В листопаді 2015 року Анатолій Бондаренко стає міським головою обласного центру Черкаси.

На своїй посаді мер запам'ятався нестандартними рішеннями та корупційними скандалами. Зокрема, у 2017 році Бондаренко став фігурантом розслідування інтернет-видання "Наші гроші". У ньому йшлося про те, що мер Черкас та його заступник безкоштовно передали у власність елітні земельні ділянки своїм родичам.

Також Бондаренко звинувачували у втручання в правосуддя, узурпацію влади (проведення сесії міськради у райцентрі Канєв, куди прибули лише обрані депутати).

Мер Черкас за роботою / Фото з офіційної сторінки політика на фейсбуці

Крім того, родичі мера дуже люблять купувати люксові автівки значно дешевше, ніж вони коштують насправді. Так, у 2015 році дружин Бондаренка придбала LEXUS RX350 за 148 000 гривень, а за рік мати мера стала власницею LEXUS LX570. При цьому декларація Бондаренка не дає можливості зрозуміти – звідки ж взялися гроші на такі придбання. Так, у 2015 році Бондаренко задекларував 26 тисяч гривень прибутку та 211 000 гривень – у наступному. Також пан Бондаренко вперто не декларував квартири та люксові годинники.

Мер Черкас був і лишається фігурантом численних кримінальних справ та інших проваджень, проте, схоже, не дуже цим переймається. Бо мав план, як стати недоторканим.

Ковід-дисидент та борець з київською владою

30 квітня 2020 року Анатолій Бондаренко пафосно кинув центральній владі. Він заявив, що місто в односторонньому порядку відмовляється від карантинних обмежень й не збирається виконувать накази з Києва.

У столиці поведінку мера обласного центру розцінили як зухвалу – його намагались переконати та навіть погрожували. Це зробили офіційно міністр внутрішніх справ Аваков, президент Зеленський та неофіційно – пранкер, який видавав себе за заступника Офісу президента Трофімова.

Бондаренко всім старанно відповідав, не забуваючи нагадувати, що ані президент, ані міністр внутрішніх справ не можуть йому наказувати чи погрожувати. На мера Черкас завели кримінальну справу (мер побачив у цьому політичні репресії), а президент Зеленський нагадав про попередні та назвав Бондаренко "бандитом, з яким не сяде за один стіл".

Я навіть не можу говорити про мера Черкас, я не знаю навіть, як говорити, коли міський голова має 19 кримінальних проваджень. Хто це? Я за один стіл з такими бандитами не сяду. Його обрали, це – право народу... Я думаю, що він себе поводив некоректно, – президент Зеленський

Бондаренко прогнозовано на слова президента образився й позвався на президента до суду з вимогою відшкодування моральної шкоди у розмірі однієї гривні, а ще пообіцяв дати бій й порівняв себе з героїчним кораблем ВМС "Черкаси".

Анатолій Бондаренко кидає виклик президенту – дивіться, як це було:

За короткий час Анатолій Бондаренко став символом антикарантинного протесту та склепав собі доволі потужний політичний капітал. При цьому тоді ж проявилась непослідовність політика. Лише в березні 2020 року він свято вірив у користь карантину, а вже в травні став ковід-дисидентом.

Літні маневри

Історія з протистоянням Бондаренка проти всіх прогнозовано завершилась нічим, а сам мер отримав бажаний піар, який зробив його невразливим для попередніх звинувачень так закидів. Також скандальний мер став бажаною персоною для політичних проєктів, що активізувалися до місцевих виборів-2020.

Бондаренко та Філатов / Фото зі сторінки Бориса Філатова на фейсбуку

Першим пропозицію Анатолію Бондаренку, який неочікувано став політиком всеукраїнського рівня, зробила політична сила мера Дніпра Бориса Філатова та його побратима Геннадія Корбана. Нова партія отримала назву "Пропозиція" та мала амбіції стати "партією мерів" з охопленням по всій Україні.

Бондаренко, який розірвав стосунки з інтертною в 2020 році Юлією Тимошенко, швидко влився до лав проєкту Філатова – Корбана та став одним з облич партії. Проте, ненадовго. За кілька тижнів Анатолій Бондаренко вже агітував за головного ворога "Пропозиції" – партію олігарха Ігоря Коломойського та його бізнесового партнера Ігоря Палиці "За Майбутнє". Саме від цієї партії Бондаренко балотувався у мери Черкас.

Анатолій Бондаренко та колишній регіонал Яценко об'єднуються під егідою партії "За Майбутнє" / Фото пресслужби політсили

Це був найгучніший політичний трейд 2020 року. У ході передвиборчої кампанії Бондаренку довелося співпрацювати разом з тим, проти кого боровся у 2014 році – колишнім регіоналом Антоном Яценко, який відомий за численними корупційними скандалами, "гречкосійством" та політичною нерозбірливістю.

Мер Бондаренко надихає молодь особистим прикладом:

Вибори-2020

25 жовтня 2020 кандидат від партії "За Майбутнє" провів у якості фаворита мерських перегонів у Черкасах. Згідно даних екзитполів, за нього віддали свої голоси 32,66% виборців.

За право скласти конкуренцію Бондаренку у другому турі виборів змагаються два кандидати – претендент від "Слуги народу" Віталій Ільченко (майже 18%) та представник "Голосу" Віктор Євпак (майже 20%).

Останній має більші шанси й в президентській партії, для якої самі ці вибори були принциповими, вже заявили про можливу підтримку представника демократів.