Про те, за яких умов можуть перенести вибори та наскільки це взагалі реально, читайте в матеріалі, який підготував сайт 24 каналу.
Читайте також Чи збираються українці голосувати на місцевих виборах: опитування
За яких умов можуть перенести вибори
Нещодавно у провладній партії "Слуга народу" заявили, що законних підстав для переносу чи скасування місцевих виборів немає. Щоправда, раніше головний санітарний лікар України Віктор Ляшко говорив, що в тому разі, якщо 50% території країни опиниться у червоній карантинній зоні, це змусить замислитися над тим, чи варто ризикувати та проводити вибори.
Олександр Кондратенко, політтехнолог, фахівець з управління репутацією, каже, що головна і єдина причина, яка може вплинути на перенесення або скасування місцевих виборів-2020 року — епідеміологічна ситуація по захворюваності COVID-19. Але партії вже встигли вкласти серйозні кошти у передвиборчу кампанію, тому ймовірність переносу виборів дуже низька, вважає експерт.
"Єдиним правовим механізмом для того, щоб перенести дату голосування, залишається введення надзвичайного стану. І навіть, якщо президент Зеленський за пропозицією РНБО або Кабінету міністрів видасть такий указ, то Верховна Рада все одно не підтримає його 226 голосами", — каже Кондратенко.
Оксана Нагнічук, член Асоціації правників України, юристка "Atlantic Group", нагадує, що у відповідності до чинного законодавства — виборчий процес є безперервним та не може бути скасованим, зупиненим або перенесеним. А причин для перенесення чи скасування виборів дуже мало — це введення надзвичайного чи воєнного стану, що важко уявити в сучасних умовах.
Станом на сьогодні надзвичайний стан не введено в Україні, а карантинні обмеження не є підставою для припинення виборчого процесу. Тому, наразі немає жодних юридичних підстав для перенесення виборів, — запевняє Нагнічук.
Вона додає, якщо надзвичайний стан буде введено, ЦВК повинно ухвалити рішення, щодо припинення виборчого процесу на всій території України чи лише на певній її частині. І лише після припинення чи скасування дії режиму воєнного або надзвичайного стану (протягом місяця з дати такого припинення) припинений процес розпочинається заново.
Чи буде перенесення виборів вигідним для влади
Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму, пояснює, що однією з причин, через яку могли б перенести вибори, є громадська думка. Тобто, якби більшість населення захотіла закрити ще раз на жорсткий карантин країну (і перенести вибори) то влада б не вагалась, але на такий сценарій розраховувати не варто. Хоча, підстави для перенесення виборів є, адже провладна партія "Слуга народу" не перемагає на виборах.
Проблема у тому, що перенесення виборів нічого не дасть. Навпаки, зробить ситуацію гірше для партії влади, — каже Петренко.
Олександр Кондратенко додає, в Офісі президента розуміють, що рейтинг буде й далі падати, тому переносити вибори для них буде не найкращим рішенням.
"Передвиборна агітація президентом додає "слугам" політичні дивіденди, але це мало впливає на реальну ситуацію з кредитом довіри, отриманим від українців в минулому році", — зауважив Кондратенко.
Також по темі "Ні зеленому КНУ": студенти протестують біля університету Шевченка через зібрання "слуг народу"
Чи переносились в Україні колись вибори
Андрій Мартинов, провідний науковий співробітник Інститута історії України НАН України, нагадує, що досі в країні не було прецедентів скасування виборів.
Дати виборів до Верховної Ради України переносились в 1994 р., коли діяла законодавча норма про 50% явку виборців. Однак наразі цієї норми у законодавстві немає. Тобто вибори відбудуться, навіть якщо на дільниці прийдуть голосувати самі кандидати на владні місця, — пояснив Мартинов.