Бондаренко 25 жовтня отримав 37,6% голосів, а Євпак – 19,1%. Загалом, другий тур виборів мера буде у всіх містах, в яких є понад 75 тисяч виборців і у першому турі виборів жоден із кандидатів не отримав понад 50% голосів виборців. Усім, хто віддав голос за інших кандидатів, та й виборцям Бондаренка і Євпака, не зайвим буде ще освіжити у пам'яті програми кандидатів, щоб у другому турі вибрати мера, який би найкраще захищав інтереси громади. Подробиці – у матеріалі 24 каналу.

Читайте також Результати виборів у Черкасах: хто боротиметься за крісло мера у другому турі

Представляємо огляд передвиборчих обіцянок в 6 найважливіших сферах життя громади. Це освіта, охорона здоров'я, соціальний захист, житлово-комунальне господарство, транспорт та дороги.

Перед виборами партії подають передвиборчі програми, у яких розписують, як бачать розвиток міста у найближчі роки. Кандидати у мери теж можуть подавати такі програми, хоча і не зобов'язані. Наприклад, із фіналістів виборів мера Черкас власну програму подав лише Євпак. Аналіз передвиборчих обіцянок Анатолія Бондаренко базуватиметься на програмі партії «За майбутнє», від якої він балотується.

що може мер

Які повноваження має мер українського міста / Інфографіка "Центру спільних дій"

Що може мер?

Голова міської громади має управлінські, бюджетні, контрольні та представницькі повноваження. Ці повноваження прямо впливають на якість впровадження місцевої політики майже у всіх сферах. Детальніше з повноваженнями мера можна ознайомитись на інфографіці.

Порівняння програм Бондаренка і Євпака

Освіта

У сфері освіти програма Бондаренка проста. Обіцяє ремонтувати заклади освіти. У програмі Євпака є трохи більше обіцянок. Кандидат планує закупити обладнання для вивчення точних наук і підвищити автономність шкіл. А ще Євпак пропонує призначати стипендії для переможців олімпіад і тих, хто добре здав ЗНО і розвивати позашкільні гуртки і секції.

Охорона здоров'я

У Бондаренка і Євпака збираються, у першу чергу, ремонтувати лікарні і поліклініки. Ще у Євпака планують, щоб місто доплачувало медикам.

Читайте також Мрійник з Черкас: хто такий Віктор Євпак

У програмі партії Бондаренка є обіцянка подолати наслідки медичної реформи. На жаль, не зрозуміло, що мають на увазі. Адже медичну реформу запровадив Уряд і парламент, яким міська рада не має повноважень нічого наказувати. Хоча мер і може подати в суд на рішення центральної влади. Але гарантій, що воно буде таким, як треба Бондаренкові дати не може ніхто.

Соціальний захист

Єдиною сферою, яка не згадується, в передвиборчих програмах обох кандидатів на посаду мера Черкас, є соціальний захист населення. Або політики не вважають це питання пріоритетним для себе, або не мають бачення розвитку цієї сфери. У будь-якому випадку це тривожний сигнал для пенсіонерів, переселенців, людей з інвалідністю, малозабезпечених осіб та інших груп, які потребують особливого піклування з боку місцевої влади.

Анатолій Бондаренко у колі шанувальників / Фото з офіційної сторінки мера на фейсбуці

Житлово-комунальне господарство

Більш-менш конкретні обіцянки обидва кандидати дали щодо розвитку сфери житлово-комунального господарства.

Чинний мер Анатолій Бондаренко планує шукати механізми співфінансування поточних і капітальних ремонтів під'їздів та фасадів будинків, побудувати сміттєпереробний завод. Крім того, кандидат заявляє, що буде сприяти вільному вибору надавачів комунальних та управлінських послуг. У такий спосіб планується поліпшити якість комунальних послуг.

Читайте також Анатолій Бондаренко: що відомо про мера Черкас, його політичне минуле та улюблений Mercedes

Його конкурент Віктор Євпак збирається зосередити зусилля в трьох напрямках. Створити ринок управління багатоквартирними будинками, налагодити співпрацю з Фондом енергоефективності для термомодернізації будинків та підвищити якість води з міських мереж. Останнього планується досягти встановленням індивідуальних водяних фільтрів в будинках за рахунок співфінансування з міського бюджету, модернізацією водоочисних споруд і будівництвом локальних очисних споруд для дощової води.

Віктор Євпак з родиною грає у черкаську монополію / Фото з офіційної сторінки кандидата в мери на фейсбуці

Дороги

У Бондаренка просто пропонують провести поточні та капітальні ремонти вулиць та тротуарів. А у Євпака про транспорт і дороги є трохи більше. Він пропонує запровадити електронний квиток у міському транспорті, а при ремонті доріг обов'язково прокладати велодоріжки.

Велика частина обіцянок із програми Євпака стосуються зміни маршрутів транспорту, системи оплати перевізникам із бюджету громади і збільшення у наступні п'ять років кількості електронного транспорту у місті чверть.

Транспорт

А ось розвиток транспорту в громаді не дуже турбує чинного мера Анатолія Бондаренка. У його програмі відсутні згадки про цю сферу. На відміну від Бондаренко Віктор Євпак представив своє бачення, як поліпшити стан громадського транспорту в громаді. Зокрема, Євпак пропонує почати з розробки плану сталої міської мобільності та транспортної моделі міста, а також перетворити місто на замовника транспортних послуг. Політик вважає, що необхідно впровадити електронний квиток, що, на його думку, підвищить прозорість в перевезеннях і ціноутворенні. Серед інших запропонованих заходів збільшення на 25% частки електротранспорту до 2025 року та впровадження принципу оплати за відстань, а не за пасажира.

На завершення

Завдяки широким повноваженням мер тою чи іншою мірою впливає на більшість питань, які стосуються життя громади. Крім того, міський голова має доступ до розподілу ресурсів – бюджетних коштів, земельних ділянок тощо. Саме тому навколо цієї посади традиційно триває гостра передвиборча боротьба з використанням арсеналу різних політичних технологій. Але як відрізнити політиків, які йдуть у владу, щоб поліпшити життя громади від тих, хто буде використовувати повноваження для досягнення особистих інтересів? Для цього варто звертати увагу не на зовнішній вигляд або політичну рекламу, а на попередній досвід, зв'язки політика та, звичайно, його передвиборчу програму.

Та й після виборів не варто залишати без уваги міську раду і мера. Адже вони приймають рішення, які стосуються кожного. А робити це можна через: слідкування за рішеннями ради і виконкому, участь у громадських слуханнях, створення і підписування петицій, подання і голосування за проєкти громадського бюджету, написання запитів, скарг і звернень до місцевої влади і депутатів.

Автори – Олесь Півторак, Марія Квіцінська, "Центр спільних дій", для видання "Провінція"